DRUKUJ
2015-10-02

POWIAT KROŚNIEŃSKI

 

Mapa Powiatu Krośnieńskiego

 

Powiat Krośnieński

 

      Powiat Krośnieński położony jest w woj. Podkarpackim w obrębie trzech jednostek fizjograficznych: Pogórza  Dynowskiego, Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej i Beskidu Niskiego, a jego obszar wynosi 923km2. W skład powiatu wchodzą następujące gminy:Dukla, Iwonicz-Zdrój, Jaśliska, Jedlicze, Rymanów, Chorkówka, Krościenko Wyżne, Korczyna, Miejsce Piastowe, Wojaszówka. Liczba ludności wynosi 110 tys., z czego 87% to mieszkańcy wsi. Siedzibą władz Powiatu jest miasto Krosno.
      Teren Powiatu przecinają ważne trasy komunikacyjne: droga krajowa nr 9 łącząca centrum Polski z Podkarpaciem, a dalej poprzez drogę międzynarodową E 371 stanowi połączenie ze Słowacją, droga krajowa nr 98 w kierunku przejścia granicznego na Ukrainę (Krościenko) oraz linia kolejowa Stróże-Zagórz. Powiat Krośnieński zalicza się do powiatów o małym zanieczyszczeniu środowiska, o czym świadczą jego walory przyrodnicze. Lasy, będące naturalnym bogactwem zajmują obszar ok. 32 tys. ha liczna jest zwierzyna łowna. Występują duże zasoby surowców mineralnych, w tym wód o właściwościach leczniczych, na bazie których funkcjonują znane w kraju i za granicą uzdrowiska Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój.
      54% ogólnej powierzchni Powiatu stanowią tereny rolnicze. Dominuje produkcja zbóż, ogrodnictwo oraz chów bydła i trzody chlewnej.
      Przemysł Powiatu odgrywa drugorzędną rolę. Na bazie występujących zasobów surowcowych wykształciły się branże o długoletniej tradycji min. wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej i gazu ziemnego. Zdecydowana większość to małe i średnie firmy o charakterze handlowo- usługowym, wykorzystujące naturalne bogactwa terenu i zajmujące się przetwórstwem rolno-spożywczym, obróbka drewna, produkcją mebli oraz materiałów budowlanych. Wyjątek stanowi Rafineria Nafty Jedlicze SA, która jest przedsiębiorstwem o znaczeniu ponadregionalnym.
      Walorem turystycznym o dużym znaczeniu jest bogactwo kulturowe powiatu: zabytkowe kościoły i klasztory, cerkwie, pałace i dwory oraz zbiory muzealne.